Główne infromacje

       Hawajehawaiian-islands-hawaiian-islands-illustrated-clip-art-hawaiian-islands-clip-art-201_190 to jeden z pięćdziesięciu stanów należących do USA. Stan ten obejmuje 8 wysp : Big Island, O’ahu, Kaua’i, Maui, Lana’i, Moloka’i oraz Kaho’olawe. Pierwsze 4 wyspy są najbradziej turystyczne, a wyspa Kaho’olawe jest niezamieszkana. Hawaje są archipelagiem o pochodzeniu wulkanicznym.

Dużo ludzi uważa Hawaje za wakacyjny raj, gdzie można się zrelaksować bądź szaukać kolejnych przygód. Hawaje mają do zaoferowania przepiękne zielone doliny, góry, piaszczyste plaże i wulkany.

Hawaje mają dużo aktywności na lądzie jak i w wodzie. Ocean zapewnia większość sportów wodnych m.in. surfing, kajakowanie, nurkowanie, oglądanie delfinów/ wielorybów/ rekinów oraz pływanie w zawsze ciepłej wodzie. Na lądzie jest mnóstwo miejsc to spacerowania (hike), liczne muzea (Pearl Harbor, Bishop Museum), miejsca przedstawiające kulturę hawajska (Polynesian Culture Center), pola golfowe, punkty widokowe, centra handlowe, zoo i dużo innych.

Hawaje mają dwie pory roku lato i zima. Różnica pomiędzy tymi porami jest niewielka. Przeciętna temperatura zimą to 24°C, natomiast latem 30°C. Różnica w pogodzie jest też taka, że podczas zimy pada częściej. Jeśli chcecie zobaczyć śnieg, lub co więcej pozjeżdżać na nartach, warto pojechać na Big Island, gdzie na szczycie Mauna Kea i Mauna Loa śnieg pada okazjonalnie.


Wyspy w skrócie

Każda z hawajskich wysp ma swój urok. Warto jest odwiedzić każdą z nich, lecz wiadomo byłoby to za drogie $$$. Dlatego dobrze jest wybrać wyspę, która najbardziej odpowiada waszym wakacyjnym planom.

Honolulu to miasto, które jest stolicą stanu, znajduję się na wyspie Oahu.  Wyspa ta jest najbardziej zurbanizowana. Duuuuużo turystów! Szczególnie na Waikiki- plaży obleganej przez odwiedzających. Liczne hotele,restauracje, muzea. Warto też wspomnieć o North Shore, gdzie można uciec od miejskiego życia w Honolulu. Podczas zimy prestiżowe imprezy surferskie są organizowane własnię na północnej części wyspy.

Big Island jest to największa wyspa w archipelagu hawajskim. Zachodnia strona z miastem Kona jest sucha i piaszczysta. Wschodnia strona wyspy, gdzie znajduje się miasto Hilo, jest zielona gdzie przez większość czasu pada deszcz. Na Big Island znajduję się najwyższa góra, jak i również Narodowy Park z wulkanem.

Kauai jest przepiękną wyspą, bardzo zieloną. Napali Coast jest to stanowy park, hike na tym szlaku jest głównym celem turystów. Kolejny park – Waimea Canyon State Park określany jako “Grand Canyon of the Pacyfic”.

Maui jest wyspą która posiada dużo zieleni jak i liczne resorty i restauracje. Wyspa ta znana jest z “Road to Hana” trasa przy której znajdują się liczne wodospoady. Haleakala jest to wulkan znajdujący się na wyspie Maui

Molokai Lanai są to najmniej rozwinięte turystycznie miejsca. Porównując do poprzednich wysp liczba mieszkańców jest tam znacznie mniejsza. Fakt, że wyspy te są najmniej zurbanizowane może zachęcić turystów, którzy szukają przeciwieństwa turystycznych kierunków. Lanai znana była z licznych plantacji ananasów, liczba mieszkańców na tej wyspie to lekko ponad 3tys.


Czy warto samemu zaplanować swoją wycieczkę na Hawaje ?

Myślę że tak! Dużo ludzi lubi samemu planować swoje wycieczki, decydować o tym co się zobaczy/ zrobi i ile pieniędzy się wyda. Jest dużo stron internetowych lub filmików gdzie pokazane jest co warto zobaczyć. Gdy jednak wolisz się zrelaksować na plaży pijąc drinki, nie martwiąc się o planowanie wycieczki, warto wtedy zapisać się na zorganizowane wycieczki. Wyspa ma więcej do zaoferowania niż plaża Waikiki, ale rozumiem też potrzebę relaksu na plaży.