Surfing

Po prawie 9 miesiącach mieszkania na Hawajach w końcu zdecydowałam się na surfing. Spędzając dnie na plaży oglądałam ludzi w wodzie którzy “łapali” fale i mieli z tego mega frajdę. Ich umiejętności, styl jazdy i radość z bycia na desce było czymś co motywowało mnie do tej decyzji. Kupiłam deskę- chciałam mieć swoją z góry stwierdziłam że polubię ten sport. Następnego dnia poszłam z nią do wody, po pierwszych dwóch lekcjach mięśnie jakie tylko można sobie wyobrazić bolały mnie 😬. Ten sport jest mega męczący i angażuje wszystkie mięśnie 🏄🏼‍♀️🏄🏽‍♀️🏄🏿‍♀️ 

Historia surfingu 

Surfing jest to jazda na przystosowanej do tego desce na fali. Od surfingu wywodzi się: windsurfing (z żaglem), kitesurfing (z latawcem), bodyboarding (jazda na leżąco).

Surfing jako sport wywodzi się z wysp polinezyjskich, został rozwinięty na hawajskich wyspach. Duke Kahanamoku 👨🏽🏝🏄🏽 urodzony na wyspie Oahu pochodził z rodziny królewskiej. Ta osoba której teraz jest poświęcony pomnik przy głównym spocie surfingowym na Waikiki (plaża w Honolulu) jest założycielem pierwszej organizacji surferskiej, która jest prowadzona do dnia dzisiejszego. Duke jako nastolatek zajmował się surfowaniem 🏄🏽 i rzeźbieniem desek. Dzięki niemu sport ten stał się popularny na rangę światową.

Thomas Blake jest kolejna osobą która ma ważny wkład w historie surfingu. Blake stworzył lekka i technicznie łatwą do surfowania deskę.

Są dwa główne rodzaje desek longobard i shortboard, początkujący uczą się na longbordzie. W dziesiejszych czasach mamy dostęp do przeróżnych desek różniących się długością, kształtem, wagą, kolorem i funkcjami.

Lekcje surfingu 

Typowa lekcja surfingu jest jeden na jeden – nauczyciel i uczeń. Lekcje prowadzone są również w grupie. Uważam ze lepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy i kupić prywatna lekcje. Na takiej lekcji instruktor dokładnie może korygować twoje błędy i skupić się na twojej osobie. Najlepsze warunki dla początkujących to miejsce gdzie fale są stosunkowo małe, i “łamią” się łagodnie i powoli. Wazne jest również to by dno było czyste bez rafy koralowej lub kamieni. 

Surfowanie skupia się na takich umiejętnościach jak: 

 • Siła wiosłowania 
 • Ustawiane na desce by złapać falę
 • Wyczucie czasu, odpowiedniego momentu
 • Najważniejsze utrzymanie balansu 

Wiosłowanie wymaga dużej siły 💪🏽 i wytrzymałości po godzinnej sesji surfingu ręce początkującego są jak z waty 👎🏼. Surfer musi wyczuć odpowiedni moment by przejść do pozycji stojącej. Balans jest kluczową sprawą warto dlatego ćwiczyć np. na piłce bosu. 

Wyposarzenie 

 • Deska 
 • Smycz ( zatrzymuje deskę przy ciele gdy wylądujesz w wodzie; chroni przed uderzeniem innych surferów) 
 • Wosk plus podkładka trakcyjna  (utrzymują stopy przy desce)
 • Płetwy ( przyłączone do deski na stałe lub tymczasowo) 
 • Strój kąpielowy 
 • Rash guard – specjalny top który sprawia że ciało nie ociera się o wosk na desce oraz chroni ciało przed słońcem.
 • Krem do opalania- będąc w wodzie refleks słońca odbijający się od tafli może nieźle nas odpalić 
 • Go pro z pianką – wiadomo warto udokumentować swój postęp na desce 🏄🏼‍♀️🏄🏽

Porady dla poczatkujacych :

 1.  Zatrudnij instruktora, sprawi ci to więcej zabawy i zapewni bezpieczeństwo tobie i innym. Szkoły surferskie zapewniają 🤝 że na pierwszej desce złapiesz falę 🌊.
 2. Miej pozytywne nastawienie i nie poddawaj się po pierwszych próbach .
 3. Nie “kradnij” fali jeśli ktoś już ją złapał .
 4. Ćwicz podstawowe rzeczy jak wiosłowanie, siedzenie na desce i utrzymywanie balansu.
 5. Udrzymaj dystans od innych surferów, nie chcesz żeby wpadł na ciebie z deską.
 6. Po złapanej fali nie łap pierwszej lepszej, poczekaj i odpocznij, nabierz siły przed kolejnym zestawem fal i daj z siebie wszystko !
 7. Miej oczy otwarte, zwracaj uwagę co dzieje się wokół ciebie, czy idzie fala, czy ktoś złapał fale lub jak ty jedziesz na fali czy nie ma kogoś przed tobą.
 8. Kiedy nie surfujesz staraj trzymać dziub deski skierowany w stronę nadchodzących fal.
 9. Nie bierz ze sobą wartościowych rzeczy.
 10. Zacznij na longboard, długiej desce. Na takiej łatwiej jest złapać balans, instruktor powinien dobrać deskę odpowiednią do twojego ciała.
 11. Załóż rash guard, nie chcesz wrócić poparzony od słońca.
 12. Daj sobie czas, warto skupić się na wszystkich aspektach surfowania. Ucz się na błędach, nie chodzi tylko o to by stanąć na desce. Trzeba zadbać o swoje i cudze bezpieczeństwo. 
 13. Baw się !

Zagrożenia 

Utonięcie jak każdy inny sport wodny surfing niesie za sobą ryzyko utonięcia. Ważne jest to by przymocować swoją nogę do deski za pomocą smyczy ponieważ deska się unosi na wodzie. W momencie gdy toniesz a deska dryftuje na powierzchni, ratownik bądź inna osoba może zareagować z pomocą. Również smycz wspomniana wcześniej może być powodem tonięcia 👎🏼 gdy zachaczy o rafę koralową, lub spowoduje że deska uderzy cię w głowę i stracisz przytomność. 

Kolizje pod wpływem złych warunków lub umiejętności surfer może zderzyć się z dnem, kamieniami, rafą, deska surfingową lub drugim surferem. 

Życie morskie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń na ciele lub śmierci. Zwierzęta takie jak rekiny 🦈,  foki, meduzy mogą sprawić niemały problem 😬. 

Mocne natężenie prądu morskiego może sprawić że zmęczona i niedoświadczona osoba może mieć trudności z wyjściem z wody.  Fala może spychać taka osobę z dała od brzegu. 

Najważniejsze konkursy surferskie na Hawajach 

 1. Volcome Pipeline Pro
 2. Billabong Pipeline Masters 
 3. Vans World Cup od Surfing 
Przewodnik dla początkujących

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s