National Memorial Cemetery & 4th of July

 

4 lipca amerykanie świętują obchodzą Dzień Niepodległości. Z tej okazji organizowane są liczne koncerty, parady, pokazy fajerwerków. Przed Dniem Niepodległości sklepy wypełnione są patiorycznymi produktami: ubrania, dekoracje, jedzenie – WSZYSTKO!

Dzień ten uznawany jest jako dzień wolny od pracy, na Hawajach bardzo dużo ludzi świetowało na plaży grillując. Ja tego dnia zaliczyłam pierwszą lekcję surfingu ale o tym może kiedy indziej 😀 Później tak jak wszyscy było pogrillowane, a wieczorem pokaz sztucznych ogni. Porównując polski Dzień Niepodległości do amerykańskiego, mogę stwierdzić że amerykanie bardziej podchodzą do święta na luzie i bawią się tego dnia. W Polsce miałam takie wrażenie, że to święto jest bardziej formalne i coraz mniej ludzi wywiesza nawet flagę.

DSC_0826.JPG
Piękne miejsce 

Warto zwrócić uwagę, że Hawaje to nie tylko plaża i drinki, ale również miejsce z historycznym dobytkiem. Następnego dnia postanowiłam zajechać do jednego z nich. National Memorial Cemetery of the Pacyfic jest cmentarzem ,upamiętniającym ludzi którzy walczyli w obronie swojego kraju. Uhonorowani żołnierze takich wojen jak : World War II, Korean War i Vietnam War.

DSC_0821
Układ teatralny cmentarza

Cmentarz ulokowany jest w kraterze Punchbowl. Kiedyś nazywany przez hawajczyków Hill of Sacrifice. Nawiązuje to do histori krateru gdzie składano ofiary pogańskim bogom.  Prawie w centrum Honolulu, widok z tego miejsca rozlega się na ruchliwe miasto, autostradę, Diamond Head i horyzont Pacyfiku. Sam cmentarz jest schludny i czysty, codziennie pracownicy dbają o porządek. Cmentarz zaprojektowany jest w ustawieniu teatralnym. Wchodząc na cmentarz główny pomnik znajduję się naprzeciw nas, wokoło otoczony zielonością i symetrycznie ułożonymi tabliczkami upamiętniających poległych żołnierzy. Głównym pomnikiem tego cmentarza jest Lady Columbia czyli żeńska personifikacja USA. Do tego pomnika prowadzą ogromne schody, po dwóch stronach znajdują się Courts of the Missing. Czyli “dziedzińce” gdzie na ścianach wypisane jest ok. 30 tys. nazwisk żołnierzy amerykańskich. Również przy głównym pomniku znajdują się pomieszczenia gdzie wiszą  obrazy przedstawiające przebieg wojen przetoczonych na Pacyfiku.

DSC_0825.JPG
Pomieszczenia przedstawiające poszczególne bitwy na Pacyfiku

Cmentarz zawiera pamiątkową ścieżkę na cześć poległym weteranom, ścieżka ta prowadzi do punktu widokowego. Gdzie roztacza sie wspaniały widok na miasto.

DSC_0851.JPG
Panorama miasta Honolulu z punktu widokowego (podoba mi się jak wieżowce są na równi z horyzontem)

Jeśli nie jesteś zainteresowany/na historią, warto jest odwiedzić to miejsce mimo wszystko dla samej panoramy miasta. Spacer po tym cmentarzu zajmie minimum 20 min. Podczas wycieczek zorganizowanych na Pearl Harbor ten cmentarz w większości jest elementem wycieczki. Turyści tych wycieczek przeważnie przejeżdzają tylko autobusem, nie wychodząc z niego. Słyszałam, że przewodnicy nie wypuszczają turystów z autobusów ponieważ deptali groby. Masakra. Myślę, że warto we własnym zakresie wybrać się do tego miejsca poświecić chwilę na spokojny spacer, przy okazji dowiedzieć się jak przebiegały wojny na Pacyfiku. Najlepiej byłoby odwiedzić to miejsce w słoneczny dzień.

Jeśli wasze wakacje na Oahu są dosyć długie, myślę że warto poświecić chwilę na te historyczne miejsce. Nie warto siedzieć cały dzień na plaży 🙂

DSC_0804
Pomnik Lady Columbia
DSC_0837
Bardzo podoba mi się precyzja wszystkich małych elementów
DSC_0812
Układ całego cmentarza
DSC_0847
Ścieżka z pomnikami po bokach, prowadząca do punktu widokowego
DSC_0766
Skromność i ład cmentarza
DSC_0788
Plumeria Trees, te kwiaty pachną przecudownie
DSC_0798
Jedna ze ścian upamiętniających poległch żołnierzy

 

PIN IT !

theme.jpg

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s